W dniach 2-3 sierpnia hurtownia na Młodzieńczej 1 będzie nieczynna.

  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Błyskawiczna wysyłka
  • Bezpieczne zakupy
  • Fachowe doradztwo
14/05/2018

Jak dobrać oświetlenie led

Podstawowe pojęcia:

Kandela – inaczej światłość lub moc światła skierowanego w określonym kierunku.

Lumen – strumień świetlny, jest to iloczyn kandeli i kąta bryłowego, które oświetla źródło światła.

Lumen jest jednostką, która umożliwia porównanie strumienia świetlnego dwóch źródeł światła.


Lux – jest to 1 lumen rozłożony na powierzchni 1m kw.

Luminancja świetlna - jest miarą "jasności" świecących powierzchni. Podobnie jak Kandela, luminancja jest wielkością zależną od kierunku. Luminancje świetlną mierzy się stosunkiem światłości do rzutu powierzchni świecącej na płaszczyznę prostopadła do rozpatrywanego kierunku rozchodzenia światła. Mówiąc w uproszczeniu jest to, to, co człowiek widzi dzięki świecącemu źródłu światła.Wszyscy producenci podają wartości w lumenach, ale jak widać z powyższego ilość lumenów pozwala określić tylko „moc światła”, nie określna natomiast tego, co człowiek widzi (luminancji świetlnej). Luminacja świetlna jest wartością zmienną i zależy od:

Natężenia światła
Charakterystyki rozsyłu światła z oprawy (kąty świecenia)
Lokalizacji oprawy oraz jej pochylenia w układzie
Powierzchni pochłaniających lub odbijających światło

Wniosek: Pomimo iż Led 5W SMD 120stopni jest zamiennikiem halogen 50W 38 stopni, bo ma tyle samo lumenów nie będzie świecił tak samo, ponieważ ma inną luminację świetlną.


Barwa światła:

O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb i określany w jest w stopniach Kelvina. Im wyższa temperatura barwowa tym światło bardziej białe.

Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:

Temperatura barwowa poniżej 3300 K - barwa ciepła,

Temperatura barwowa 3300 K - 5300 K - barwa neutralna,

Temperatura barwowa powyżej 5300 K - barwa chłodny

Kelviny

Głównym kryterium wyboru barwy światła powinny być własne preferencje. Większość ludzi woli barwę ciepłą, bo do takiej zostali przyzwyczajeni poprzez kontakt ze światłem ognia, słońca i zwykłej żarówki.

Ciepłe światło sprzyja relaksowi i wypoczynkowi, nie męczy wzroku i powinno być stosowane w pomieszczeniach typu sypialnie, pokoje dzienne, jadalnie, kuchnie. Ciepłe światło dobrze współgra z tradycyjnym, rustykami wnętrzami z dużo ilością naturalnego drewna i ciepłymi pastelowymi kolorami.

Zimne światło sprzyja koncentracji i pracy. Wyostrza wszystkie detale i rozbudza przestrzeń jasnym światłem. Powinno być stosowane w pomieszczeniach technicznych, garażach, piwnicach, klatkach schodowych. Zimne światło dobrze współgra z nowoczesnymi wnętrzami z dużą ilością aluminium, kamienia i kontrastowymi kolorami typu czerń i biel.


Współczynnik CRI [Ra]

Jest współczynnikiem określającym stopień oddawania barw charakteryzujący dane źródło światła. Zakres tego współczynnika to 0-100, gdzie wartość 0 jest dla światła monochromatycznego / jeden kolor jak czerwony, zielony, niebieski, itd. /. Wartości większe od zera określają światło białe.
Światło słoneczne uznane jest, jako wzorcowe i posiada współczynnik CRI Ra=100.  

Źródła głównego szeregu muszą mieć CRI>80, ale do komfortowej pracy przy komputerze lub czytania odpowiednie CRI to>90.

CRI

Jaki kąt świecenia?

Źródła z wąskim kątem świecenia.

To wszystkie źródła typu halogenowego o kącie od 8 do około 90st.

Ledy z wąskim kątem świecenia to źródła z układami optycznymi w formie soczewki lub wielosoczewkowe. Stosuje się w nich Ledy mocy (Hi power Led) lub coraz częściej także matryce SMD (MCOB). Kąt świecenia zależy od zastosowanych soczewek.

Takie Ledy najlepiej zastępują tradycyjne halogeny pod względem natężenia i zasięgu strumienia świetlnego. Najpopularniejsze halogeny będące w sprzedaży mają kąt świecenia 38st.

Źródła z szerokim kątem świecenia.

To wszystkie źródła typu halogenowego o zwiększonym kącie świecenia od 90 do 150st. Z reguły są to źródła na ledach smd, które mają kąt świecenia 120st, ale przez konstrukcję odbłyśnika można zmodyfikować kąt padania światła.

Takie Ledy dają rozproszone światło o małym natężeniu w porównaniu do ledów wąskokątnych. Zasięg i natężenie światła jest tutaj mniejsze, ale oświetlana powierzchnia jest większa i bardziej równomiernie oświetlona.

Źródła dookólne.

Są to źródła Led zastępujące żarówki głównego szeregu w kształcie kuli. Poziomy kąt świecenia takich żarówek zawsze wynosi 360st, natomiast kąt pionowy zależy od obudowy źródła i może wynosić od 180 do 270st.


Żywotność ledów

W technice świetlnej trwałość źródła światła oznacza trwałość statystyczną (wg normy IEC 969), czyli jeśli weźmiemy dużą pulę ledów np.1000szt., połowa z nich będzie świeciła krócej niż deklarowany czas świecenia, a druga połowa dłużej. Jeden Led może, zatem świecić 1000 godzin, a drugi 30000 godzin.

Częste włączanie i wyłączanie

Sprzedawcy często twierdzą, że częste włączanie i wyłączanie nie skraca żywotności źródeł światła. Nie jest to prawda. Skraca zarówno zwykłych żarówek, świetlówek jak i ledów. Same Ledy są półprzewodnikami i są przystosowane do częstego włączania i wyłączania. Zużycie żarówki następuje w skutek przepalenia żarnika, świetlówki najczęściej w skutek wypalenia luminoforu, natomiast ledów w skutek uszkodzenia układu zasilania. Spalenie diody występuje bardzo rzadko i często jest wtórym efektem uszkodzenia jakiegoś rezystora w zasilaniu spowodowanego skokiem napięcia sieciowego. Żywotność diód led nie jest tożsama z żywotnością całej żarówki która w swojej konstrukcji zawiera wiele elementów elektronicznych i róznym stopniu trawałości. Dlatego aby źródło led służył długo i bezawaryjnie musi posiadać nie tylko dobre jakościowo diody, ale także dobrej jakości układ zasilania.

Co szkodzi Ledom?

Kluczowym jest, jakość energii w sieci.

Jeżeli sieć nie trzyma parametrów 230V i 50 Hz, to oczywiście led będzie pracować nieprawidłowo i szybciej „się przepali“ Dlatego Ledy 12V zasilane dedykowanymi zasilaczami mają dużo większą trwałość niż te na 230V.

Temperatura powyżej 60st Celsjusz. Ledy dobrze znoszą wahania temperatur o dużej amplitudzie. Jednak zbyt wysoka temperatura łatwo uszkadza Ledy, dlatego kluczowa jest dobra radiacja w żarówce Led. W przeciwieństwie do świetlówek Ledy największą sprawność i żywotność osiągają w ujemnych temperaturach.

Woda.

Na rynku jest mało ledów i wysokim IP w osłonie wodoszczelnej. Większość ledów posiada najwyżej normę IP44, co znaczy tylko tyle, że mają szybkę, która je chroni przez ochlapaniem wodą. Taka osłona nie chroni jednak przed parowaniem i zawilgoceniem spowodowanym zmianą różnicy temperatur. Do miejsc w których źróło może mieć bezpośredni kontakt z wodą zaleca się osłony ip65, a w miejscach w których jest duże parowania lub możliwość zanurzenia w wodzie IP68.


Jak dobrze kupić Ledy?

- Zdecyduj, jaką barwę światła wolisz mając na względzie miejsce zastosowania i współczynnik oddawania barw.

- Wybierz leda z odpowiednim kątem świecenia i napięciem zasilania pamiętając o tym, że w miejscach o zwiększonej wilgotności powinno być bezpieczne napięcie.

- Sprawdź, jaką wydajność świetlną ma led tzn. ile ma lumenów z Watta pobieranej energii, dobre ledy mają, co najmniej 80lm/Watt

- Wybieraj ledy z dobrym układem zasilania, najtańsze źródła mają słabej jakości ledy, a także zasilanie oparte na zwykłym układzie prostującym Graetza. Bardziej zaawansowane to układy LC i najlepsze, a zarazem najdroższe rozwiązania to przetwornice prądowe CCD. Kupując najtańsze ledy ryzykujesz ich przepalenie przy pierwszym skoku napięcia.

- Kupuj u wiarygodnych sprzedawców posiadających wiedzę na temat sprzedawanego produktu. Jeśli to możliwe sprawdź przez zakupem jak świeci Led.


 

© 2018 omega-led.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.